73/1055
Home /

Chroberz XIX wiek

rycina19.jpg Chroberz XIX wiekThumbnailsBudynek starej szkoły podstawowejChroberz XIX wiekThumbnailsBudynek starej szkoły podstawowejChroberz XIX wiekThumbnailsBudynek starej szkoły podstawowejChroberz XIX wiekThumbnailsBudynek starej szkoły podstawowejChroberz XIX wiekThumbnailsBudynek starej szkoły podstawowejChroberz XIX wiekThumbnailsBudynek starej szkoły podstawowejChroberz XIX wiekThumbnailsBudynek starej szkoły podstawowej

Kościół w Chrobrzu, rycina z 1838 roku autorstwa Kajetana Wincentego Kielisińskiego. Ujęcie chroberskiego kościoła od strony południowo-zachodniej. Po lewej stronie widać zabudowania – drewniany dom kryty strzechą, w centralnej części kościół, bez widocznej kaplicy p.w. Matki Boskiej Różańcowej, która dobudowana została od strony południowej dopiero w 1899 roku.

Po prawej stronie, w głębi widać mostek nad dróżką, którą obecnie jest ulicą Podzamcze. Mostek w tym miejscu jest do tej pory, oczywiście już nie drewniany a betonowy, ale nadal łączy teren przykościelny z terenem przy plebanii. Dalej w prawo, na pierwszym planie, widoczny święty Florian, betonowa figurka na ziemnym pagórku, który w tej formie przetrwał aż do lat 40-tych XX wieku. Na skrajnej prawej stronie ryciny bogate zabudowania. Może kiedyś się dowiemy do kogo należały. Obecnie jest w tym miejscu ogrodzenie i brama wjazdowa na teren przy plebani.

0 comments